Üç boyutlu baskı, sanal ortamda tasarlanmış üç boyutlu bir nesnenin katı formda basılması işlemidir. Bu işlemi gerçekleştiren cihazlara ise üç boyutlu yazıcı adı verilir.Peki bu baskı işlemini nasıl gerçekleştireceğiz? 3 boyutlu yazıcıdan bir ürün elde etmek için temelde 3 şeye ihtiyacımız var; ilki ürünün dijital ortamda tasarımı, ikincisi 3D yazıcı, üçüncüsü ise ürünü üreteceğiniz malzeme yani filament.


Örneğin dekoratif bir obje basmak istiyoruz. İlk olarak objenin CAD(3 Boyutlu Modelleme) programlarında modellenmesine ihtiyacımız var. Bu modeli thingiverse veya skechtfab gibisitelerden hazır olarak bulabiliriz ya da AutoCad, Solidworks, 3DsMax gibi programlardan kendimiz de tasarlayabiliriz. Tasarımın “.stl” formatında olması gerekir.Ardından bu tasarım dosyası dilimleyici (slicer) adı verilen programa atılır. Programın amacı tasarımı 3 boyutlu baskı için katman katman dilimlemektir. En çok kullanılanları Cura ve Simplify3D‘dir.


Dilimleyicinin işi bittikten sonra tasarım bir SD kart veya USB aracılığıyla yazıcıya aktarılır. Yazıcı çalıştırılır. Burada üç boyutlu yazıcının yaptığı işlem, filamenti sıcak bir uçta eriterek doğru yerlere dökülmesini sağlamaktır.


Yazıcı baskıya ilk önce taban katmanından başlar ve bittikçe üst katmanlara çıkarak ürünü basar.Geriye sadece kendi tasarladığınız ürünü zevkle kullanmak kalır ☺